Na wiosnę 2004 roku w Środowiskowym Domu Samopomocy w Woli został założony zespół integracyjny Folkowianie. Początkowo śpiewała w nim garstka osób składających się z podopiecznych a repertuar składał się z przyśpiewek biesiadnych jak i piosenek m.in. Czesława Niemena. Inauguracyjny występ miał miejsce na „Słonecznym Tygodniu” gdzie zespół zajął I miejsce i miał zaszczyt zaśpiewać w Sali lustrzanej pszczyńskiego Zamku. Na tę okazję uszyliśmy kwiaciaste spódnice. Później powstał pomysł przekształcenia zespołu w zespół folklorystyczny. Miejscowe kobiety podarowały nam swoje stroje, które składały się z kiecki, jakli, fartucha i chusty. Nasze dziewczyny wyglądają w tych strojach przepięknie. Postanowiliśmy szerzyć folklor „Ziemi Pszczyńskiej”, którego wspaniałe pieśni pozwoliły nam zdobyć w 2005r. Grand Prix „Słonecznego Tygodnia”. Niesamowitym sukcesem był wyjazd do Krakowa na 41 Studencki Festiwal Piosenki, gdzie wystąpiliśmy w ramach projektu „Niebieskie Marzenia”, w którym Folkowianie brali udział w warsztatach wokalnych, którym przewodził pan Zbigniew Łapiński wraz z zespołem „Czerwony Tulipan”. Na jesień 2005r. połączyliśmy swoje siły z Środowiskowym Domem Samopomocy w Pszczynie. Od tamtego momentu zespół zaczął wybijać się na wyżyny. Zaczęliśmy od paradowania pod Wawelem a skończyliśmy na Podgórnej w Łodzi. Uszyliśmy nowe kiecki, zakupiliśmy nowe buty, stworzyliśmy kapele, do której w skład wchodzą : bębniarz, kontrabasista i akordeonista.
W czerwiecu 2006 roku wystąpiliśmy na VI Wielkiej Poradzie Smoków w Krakowie we wspólnym programie z pszczyńskim zespołem rockowym Hart Rocket. A wpaździerniku 2006 roku gościnnie wystąpiliśmy na IX Festiwalu Sztuk Wszelakich Osób Niepełnosprawnych w Łodzi.
Repertuar obszerny i bogaty w pieśniczki z terenu pszczyńskiego wystarczyłby na ponad godzinny występ. Obecnie nasz rok terapeutyczny można porównać do trasy koncertowej. Na swoim koncie mamy bardzo dużo nagród i dyplomów ale najważniejsza jest przychylność i akceptacja społeczeństwa.
Współpracujemy z;
- Hard Rocket –jedno z najbardziej obiecujących polskich grup blues rockowych;
- Szantaną –pszczyńskim zespołem szantowo- folkowo -punkowym;
-Martą Tomczyńską –niepełnosprawną artystką, laureatką licznych festiwali-w tym Szansy Na Sukces;
-Arkadiuszem Tarnawą – niepełnosprawnych artystą znanych między innymi z występów z Andrzejem Piasecznym i Grupą Lerek i Nowator;
- Jadwigą Barbarą Granatyr –od wielu lat jest to animator kultury ludowej na ziemi pszczyńskiej oraz twórca jednego z najlepszych zespołów ludowych tego regionu -Frydkowianie.