Mała wioska z ścieżkami zasypanymi piachem. Lasy sosnowe i wszechobecny łubin.
Spokój i cisza. Skałki wychodzące z ziemi, patrzące w niebo i ruiny przesiąknięte historią…
A co na to nasi podopieczni? Wszystko było baaardzo dobre. Były kroczyckie łoża, kroczyckie lasy, kroczyckie tańce – wszystko co kroczyckie było cudowne.
Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy z Pszczyny wyprzedzili kalendarzowe lato i wiosną zorganizowali sobie wakacje.
Udaliśmy się do Kroczyc – malutkiej miejscowości położonej w Jurze Krakowsko–Częstochowskiej. Czterodniowy wyjazd obfitował w atrakcje. Już w dniu wyjazdu, 27 maja, zrobiliśmy sobie dłuższy przystanek w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie. Każdy miał okazję zobaczyć dużego słonia, długą żyrafę i szalone surykatki. Ogromne pająki wywołały panikę – szczególnie wśród kobiet. Na wieczór zjechaliśmy do naszego pensjonatu. Po zakwaterowaniu, każdy z niesamowitą celebracją zaparzył sobie kawę czy herbatę. W następny dzień postanowiliśmy zadomowić się na dobre w nowym miejscu. Wyruszyliśmy w mniejszych grupkach na obchód terenu. Jedni Szlakiem Orlich Gniazd, drudzy do centrum. Wieczorem, daliśmy upust emocjom na dyskotece. W czwartek padał uparty deszcz, ale nasz upór był większy, i wdrapaliśmy się do ruin zamku w Ogrodzieńcu. A tam chyba każdy marzył o tym, by móc na krótką chwilkę zostać samemu i w ciszy posłuchać, co mówią przesiąknięte historią średniowieczne mury. 30 maja, w ostatni dzień naszej podróży, uklękliśmy przed malutką lipową figurką Najświętszej Maryi Panny w Leśniowie. Był to dobry moment, aby podziękować… Zaczerpnęliśmy wody z słynnego źródełka i wróciliśmy do domu.
Wycieczka ŚDS była współfinansowana m.in. ze środków:
- Gminy Suszec w ramach zadania: „ Kompleksowa pomoc opiekuńczo- rehabilitacyjno- terapeutyczna dla osób niepełnosprawnych, z zaburzeniami psychicznymi, upośledzeniem umysłowym z terenu Gminy Suszec wraz z dowozem”;
- Gminy Pszczyna w ramach zadania: „Rehabilitacja społeczna osób niepełnosprawnych i starszych z zaburzeniami psychicznymi i upośledzeniem umysłowym ze szczególnym uwzględnieniem integracji ze środowiskiem lokalnym i organizacją czasu wolnego”.