Coroczna warsztatowa wycieczka, na którą już od wczesnej wiosny wyczekiwała cała nasza społeczność, po raz kolejny miała miejsce nad morzem. Odbyła się ona w dniach 17 - 22. 06. 2018 roku a celem naszej podróży był Rewal – urocza nadmorska miejscowość wypoczynkowa, gdzie spędziliśmy prawie sześć cudownych dni.
Nie chciałabym zapeszać, ale panuje powszechna opinia, że chyba mamy jakieś fory u Najwyższego, bo jak WTZ jedzie na wycieczkę, to zawsze jest dobra pogoda… I tym razem przewidywania się spełniły, bo pogodę jak zwykle mieliśmy wymarzoną – była cudowna słoneczna aura, a załamanie pogody nastąpiło dopiero w południe, ostatniego dnia naszego pobytu.
Późnym popołudniem dotarliśmy do Ośrodka Wypoczynkowego „Diament” gdzie czekano już na nas z obiadokolacją, po której poszliśmy na niedzielną mszę św. Nie omieszkaliśmy też przywitać się z morzem. Udało nam się zobaczyć zachód słońca, który podziwialiśmy z platformy widokowej nad plażą na wysokim klifie.
W Rewalu jest również piękna, piaszczysta plaża, na której codziennie spędzaliśmy wiele godzin. Niektórzy z nas się opalali, inni grali w piłkę, jeszcze inni rozwiązywali krzyżówki czy po prostu słodko leniuchowali… W zależności od kondycji i możliwości, dłuższe lub krótsze spacery wzdłuż plaży były również codziennym punktem programu. Większości naszych uczestników udało się dotrzeć do pobliskiego Trzęsacza, co dla niektórych było nie lada wyczynem. Brawo!
Po lenistwie na plaży ruszaliśmy na „shopping”, odwiedzaliśmy pobliskie knajpki i zajadaliśmy się pysznościami.
Tradycyjnie już, na naszym wyjeździe nie zabrakło dyskoteki oraz grilla, podczas których mieliśmy okazję wybawić się do woli, pożartować czy zwyczajnie pobyć ze sobą. Niektórzy z naszych uczestników po raz pierwszy w życiu mieli też okazję oglądać niezwykle emocjonujące rozgrywki sportowe w tzw. Strefie Kibica. Szczególnie dla męskiej części naszej społeczności była to nie lada gratka.
Centralnym punktem tegorocznej wycieczki był przejazd kolejką wąskotorową do pobliskiego Niechorza, gdzie mieliśmy okazję zwiedzić Muzeum Rybołówstwa. Tam mogliśmy podziwiać bogatą kolekcję ptaków morskich, wystawę fotoreportaży z akcji ratunkowych na Bałtyku oraz uczestniczyć w ciekawie poprowadzonej prelekcji dotyczącej powstawania bursztynów. Uwieńczeniem pobytu w muzeum był słodki poczęstunek.
W piątek, trochę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, bezpiecznie wróciliśmy do domu.
Wycieczka WTZ do Rewala możliwa była m.in. dzięki:
- środkom PFRON
- środkom przekazanym przez Powiat Pszczyński zgodnie z umową PCPR 4113.23.5.2017 o udzielenie pomocy finansowej w celu wspierania osób niepełnosprawnych mieszkających na terenie Gminy Suszec – udzielanie kompleksowej pomocy opiekuńczo – rehabilitacyjno – terapeutycznej wraz z dowozem w Ośrodku Matka Boża Różańcowa w Pszczynie.
- środkom gminy Pszczyna zgodnie z umową ZP.CRU – 000073/18 w ramach realizacji zadania: „ Ochrona zdrowia osób z zaburzeniami psychicznymi poprzez zapewnienie integracji ze środowiskiem lokalnym i organizacja czasu wolnego”.
- środkom gminy Czechowice – Dziedzice zgodnie z umową ZP.272.184.2018 w ramach realizacji programu: Działalność na rzecz osób niepełnosprawnych obejmująca przewóz osób niepełnosprawnych, prowadzenie terapii, rehabilitacji oraz działania integracyjne.
- środkom przeznaczonym na integrację społeczną; – środkom ze zbiórki publicznej2017/15/OR.
Wszystkim osobom oraz instytucjom, które przyczyniły się do organizacji wypoczynku uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Pszczynie serdecznie dziękujemy.