4 lata współpracy, 33 numery, kilkaset stron i zebrań, tysiące godzin poświęconych na przygotowanie, poprawienie, sprawdzenie i złożenie gazetki w całość. Dziesiątki pomysłów, które były genialne, a których nie udało się zrealizować.
Liczby to jednak nie wszystko.
Najważniejszym elementem powstającej gazetki był zespół, który składał się z indywidualności, co nadawało pracy dużą dynamikę, ale i zmuszało do uwzględniania w swojej opinii zdania innych osób z redakcji. Takie docieranie się powodowało czasem sytuacje konfliktowe, ale były to także sytuacje, w których każdy uczył się nowych umiejętności – rozwiązywania konfliktów, pracy w zespole, wsłuchania się w drugiego człowieka, radzenia sobie z krytyką ze strony innych. Podczas pracy redakcji wiele osób nabywało i kształtowało umiejętność korzystania z technologii informacyjnych.
To wszystko zbudowało sprawnie działający zespół.
Największą nagrodą dla ciężko pracującej redakcji, był widok wielu osób zaczytanych w nowo wydany numer. Każde pozytywne słowo na temat gazetki, budowało w nas motywację do dalszego działania.
Wiecie… naprawdę było fajnie.
Dziękujemy.
REDAKTORZY WUTEZETKI
Zbyszek Kulasek – inicjator pomysłu wydawania gazetki na terenie Warsztatu Terapii Zajęciowej i pierwszy redaktor naczelny. Prywatnie Zbyszek jest fotografem amatorem, kolekcjonerem autografów, piór i długopisów od znanych ludzi.
Uzyskał pozwolenie dyrektora na wydawanie gazetki i wydeptał wiele ścieżek, by znaleźć osoby, które pomogą mu w realizowaniu tego projektu.
Przez cały czas był dobrym duchem zespołu, zawsze gotowym do pomocy i mocnym filarem redakcji.Jego głównym zajęciem było przygotowywanie reportaży z odbywających się w Ośrodku imprez, a także przeprowadzanie wywiadów.
Jeden z nieopublikowanych wywiadów Zbyszka przedstawiamy poniżej.
Wywiad ze Zbyszkiem ukazał się w numerze 20 Wutezetki (s. 8 -9).
Magda Klimek – na początku nie chciała angażować się w pracę gazetki, z czasem nabrała wiatru w żagle i stała się redaktorem gazetki. Na zajęcia dojeżdża z Wisły Wielkiej, uwielbia muzykę (ma niezłą kolekcję płyt).Jej głównym działem w gazetce była rozrywka – przygotowywała specjalne dodatki wakacyjne dotyczące rozrywki, a także przeprowadzała wywiadyz pracownikami Ośrodka oraz przygotowywała przepisy i humor do kącików tematycznych.Mocno angażowała się w zbieranie nakrętek dla Radka, a wcześniej dla Oliwii, a także w kompletowanie materiałów do kolejnych numerów.Często angażowała rodzinę do pomocy w przygotowaniu materiałów i w redagowaniu artykułów.Z kompletem gotowych egzemplarzy gazetek chodziła po całym Ośrodku, aby każdy mógł nabyć nowy numer gazetki.Wywiad z Magdą ukazał się w numerze 23. gazetki (s.6-7).
Dagmara Dyrda – początkowo pracowała bez entuzjazmu, jednak z czasem podeszła do pracy z głową pełną pomysłów i radością. Była redaktorem odpowiedzialnym za pisanie artykułów do gazetki, przygotowywanie przepisów kulinarnych oraz projektowanie okładek; do pracy nad artykułami angażowała również rodzinę. Przeprowadzała także wywiady z podopiecznymi Ośrodka, m.in. z Magdą Klimek i Zbyszkiem Kulaskiem. Wykazała się przy tym dużą umiejętnością korzystania z mediów informatycznych – (wywiad ze Zbyszkiem został przeprowadzony za pomocą Gadu – Gadu), a także umiejętnością korzystania z poczty elektronicznej.
Krzysztof Oleś – redaktor pracujący z wielką rezerwą co do własnych możliwości. Sprawdził się w ciekawych reportażach oraz artykułach. Bardzo dobrze radził sobie w wyszukiwaniu informacji na serwisach internetowych.Na zebraniach bardzo często bronił własnego zdania. Wolał skupiać się na konkretach i pracy, a swoim trafnym komentarzem potrafił zmobilizować do pracy największych maruderów.Pisane przez niego artykuły, odwołujące się do osobistych doświadczeń, były zawsze na wysokim poziomie.
Andrzej Czylok – dołączył do redakcji w 2011 roku. Swoją karierę rozpoczął krótkim tekstem o Środzie Popielcowej. Z czasem już pisał pełne reportaże z wydarzeń Ośrodka. Wykazał się dużą umiejętnością korzystania z poczty elektronicznej.Często uprzedzał działania redakcji przynosząc na zebrania gotowe reportaże. Zanim powstała lista potrzebnych artykułów do następnego numeru, Andrzej, jak prawdziwy czarodziej, wyciągał z kieszeni gotowy materiał na potrzebny temat.Wywiad z Andrzejem ukazał się w numerze 13. (s. 5).
Łukasz Pasek – jako redaktor pisał krótkie artykuły, szczególne dotyczące zdarzeń sportowych, anomalii pogodowych (m.in. artykuł o gradobiciu) oraz wykonywał rysunki ilustrujące opisywane teksty.Z niezwykłą nieśmiałością zgłaszał się do pisania artykułów na poszczególne tematy, a materiały do nich często konsultował z innymi. Zawsze chciał, aby były one napisane jak najlepiej.
Danuta Wołkowycka – jako redaktor pisała krótkie artykuły oraz pomagała przy przepisywaniu tekstów. Czasami przygotowywała humor do gazetki. Z czasem skupiała się wyłącznie na przygotowywaniu rysunków i grafiki.
Sylwia Żupa – jej głównym zadaniem w redakcji było przygotowywanie listy osób obchodzących w danym miesiącu urodziny oraz życzeń dla nich. Przygotowywała również przepisy do kącika kulinarnego.
Aleksandra Herok – jako redaktor współpracę rozpoczęła w 2011; wcześniej wspomagała gazetkę jako jej przyjaciel. Od początku przejawiała zdolności w obsłudze komputera. Przepisywała teksty koleżanek i kolegów z redakcji, zamieniając tekst pisany na wersję elektroniczną, po czym wysyłała je e - mailem na adres gazetki.Przygotowywała przepisy do kącika kulinarnego.
KONSULTACJA MERYTORYCZNA :Anna Bąk, Zbigniew Krymkowski
Oprócz stałych redaktorów istniała także grupa osób, która pisała do gazetki artykuły lub wspierała ją zdjęciami.
Pan Dyrektor Piotr Kowalski specjalnie do gazetki napisał dwa obszerne artykuły dotyczące odpustu („Czym jest odpust?” w numerze 10.) i postu („Czym jest post?” w numerze 16) oraz wspomagał budżet gazetki przeznaczany na nagrody. Pan Piotr Fydrych, angażując się w akcję zbiórki nakrętek, napisał artykuł o zbiórce nakrętek dla Radka. Pani Bernadka Jonkisz napisała do gazetki artykuł o 5-leciu ŚDSu, konkursie „Ośrodek – bliskie mi miejsce”, spotkaniu różańcowym oraz o Jasełkach 2012. Pani Kasia Krawczyk przygotowała do gazetki artykuł dotyczący strony internetowej Ośrodka, wraz z instrukcją jak z niej korzystać. Pani Martyna Koźmin przygotowała do gazetki krzyżówkę dotyczącą zawodów w Suszcu w 2009 roku. Dzięki niej przeprowadzono pierwszy konkurs gazetkowy, polegający na podaniu prawidłowego hasła i losowaniu zwycięzców.Do gazetki pisali także podopieczni z ŚDSu: Piotr Żbik i Krzysztof Bloch.Często korzystaliśmy z uprzejmości osób robiących zdjęcia, które były doskonałym uzupełnieniem pojawiających się w gazetce artykułów. Byli to: p. Kasia Krawczyk, p. Ania Ganzel, p. Martyna Koźmin, p. Asia Czernik, Łukasz Nowak, Ola Herok, Zbyszek Kulasek. Była także osoba, która mimo iż nie pisała do gazetki artykułów, ani nie robiła do niej zdjęć, wspomagała ją dobrym słowem, motywowała do dalszej pracy i dzieliła się pomysłami. Jest nią pan Jarek Folek.
Zawsze istniało także grono osób, które wspierało gazetkę uwagami merytorycznymi oraz szybko reagowało na pojawiające się w tekście literówki i błędy. Dzięki temu mogliśmy część z nich szybko poprawić. Wiadomo, że co kilka głów, to nie jedna.
KALENDARIUM
27. marca 2009 - zgoda dyrektora na utworzenie gazetki
Czerwiec 2009 – wychodzi 1 numer gazetki Wutezetki
23. czerwca 2009 – I oficjalne spotkanie redakcyjne
- Organizujemy pierwszy konkurs „Wakacyjne wspomnienia”
Marzec 2010 - Konkurs z krzyżówką dotyczącą zawodów – krzyżówkę przygotowała Martyna Koźmin
Kwiecień 2010 – Roczny Jubileusz
- Organizujemy konkurs „Krajobrazy wiosenne”
Lipiec 2010 - angażujemy się w zbiórkę nakrętek
Październik 2010 - wychodzi 10. Jubileuszowy numer gazetki
- Organizujemy konkurs „Kolory jesieni”
Październik 2010 - zbieramy nakrętki na Oliwii
Marzec 2011 - powstaje tajny numer gazetki na Dzień Kobiet
Maj 2011 – zbieramy nakrętki dla Radka
Wrzesień 2011 – powstaje tajny numer gazetki na Dzień Chłopca
2011 - zajęliśmy 40. Miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Czasopism Osób Niepełnosprawnych
Kwiecień 2012 – organizujemy konkurs „Morski krajobraz”, „Moje wspomnienia z wycieczki”
Wrzesień 2012 – powstaje tajny numer gazetki na Dzień Chłopca
Listopad 2012 - wychodzi 30 numer gazetki
2012 - zajęliśmy 17. miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Czasopism Osób Niepełnosprawnych
Czerwiec 2013 – wydajemy ostatni numer gazetki Wutezetki…
… od tej pory gazetka przechodzi pod skrzydła pracowni multimedialnej, gdzie rozpocznie nowy żywot pod inną już nazwą…
Więcej w numerze 33 WuTeZetki